Topná sezóna se rozbíhá

26.09.2019

Topná sezona oficiálně začíná po 1. září, pokud klesne průměrná denní teplota dva dny po sobě pod 13 stupňů a předpověď neslibuje brzké oteplení.

Letos se začalo na některých místech topit už 19. září, což je o týden dřív než v loňském roce. A přitápět už začali i lidé v rodinných domech. Kominíci se shodují, že v zemi stále schází osvěta, lidé neznají svoje povinnosti, ale ani práva.

Ze zákona jsou povinni čisti komín od kotle na tuhá paliva třikrát ročně, od plynových jednou ročně.

"Mohou to udělat i sami, jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem," upozornila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Za čekací lhůty nemůže nedostatek kominíků, ale fakt, že se většina majitelů domů ozve ve stejnou dobu - na podzim. Z údajů Společenstva kominíků ČR vyplývá, že z odborných učilišť ročně vyjde 150 kominíků a kominic.

Většina se však oboru nevěnuje, z každých deseti absolventů u něj zůstanou dva. Částečně proto, že jde o fyzicky velmi náročnou práci. Zároveň ale platí, že nemají uplatnění celoročně, ale jen v sezoně, a to mladé lidi odrazuje.

Komín pro kotel na tuhá paliva čistit aspoň třikrát ročně

Rozpoznat správného kominíka je možné pouze podle dokladů o vyučení nebo rekvalifikaci, případně podle živnostenského listu. V případě revizí by si měl zákazník zase vyžádat certifikáty o odborné způsobilosti. Na pozoru by se měli mít i starostové obcí. Je totiž běžnou praxí, že firma nabídne služby obci a ta pak dál lidem.

"Ne vždy si ale starosta vyžádá potřebné doklady." Jenomže lidé se ani neptají, protože to považují za prověřené.