Hasiči: Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

13.10.2019

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

"Až za 90 procenty těchto požárů stojí nevyčištěný komín, tedy okolnost, kterou můžeme ovlivnit," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Loni bylo 1074 požárů od komínů, celková škoda se vyšplhala na téměř 57 milionů Kč. Zemřely dvě osoby a 38 osob se zranilo. Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Těch bylo 937. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce nebo zazděný trám v komínu.

Pokud je požár způsoben komínem, zkoumá pojišťovna vždy souvislost mezi závadou na komínu a vznikem škody, řekla ČTK Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. "Klientovi je pojistné plnění kráceno v případech, kdy je tato příčina škody evidentní a zjistí se současně, že porušil své povinnosti pravidelné údržby a kontrol," dodala.

Celý článek si můžete přečíst na:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hasici-pozaru-nasledkem-nevycistenych-kominu-v-cr-pribyva/1808622